Araçta Çekiş Sorunu Neden Olur?
15
Eylül

Araçta Çekiş Sorunu Neden Olur?

Otomobil sürücülerinin sürüşle ilgili en çok rahatsızlık duyduğu konuların başında çekiş problemleri geliyor. Otomobil düz yolda ilerlerken pek fazla belli olmayan bu sorun uzun vadede sürücülerin canını sıkabilecek problemleri de beraberinde getiriyor. Bunun içinde sürücüler araçta çekiş sorunlarını ortadan nasıl kaldırabilecekleri hususunda arayış içerisine giriyorlar. Evet araçtaki çekiş problemleri sürücüden kaynaklı olduğu gibi teknik nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Özellikle kış mevsiminde bu sorunun daha fazla ortaya çıkmış olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle de sorunun kökten kaynağını ortadan kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.  

Sürücüden Kaynaklı Hatalar

Otomobillerde performans sorununa neden olan en önemli faktör sürücülerin yaptıkları hatalardır. Bu yakıt tercihinden tutunda kalitesiz yakıt alımına kadar pek çok faktörü barındırıyor. Bunun içinde mutlaka aracınız için uygun olan yakıtı temiz ve bildiğiniz istasyonlardan almalısınız. Güvenemeyeceğiniz istasyonlardan alınan kalitesiz akaryakıt hile yapıldığından dolayı araca zarar verebiliyor bu nedenle araçta problemlere neden oluyor.

Teknik Sorunlar

Yukarıda bahsettiğimiz husus kolaylıkla çözülebilecek bir durumken bunun tam tersine aracın teknik sorunlarından dolayı da meydana gelebiliyor. Örneğin debriyaj tertibatındaki problemler aracın çekiş gücünü düşürebilir, balatanın bitmesi aracı çekişten düşürebilecektir, çok fazla kilometre yapılmış olması aracı çekişten düşürebilir, bakımsız bir motor çekişten düşmeye neden olabilir.

Ateşleme Sistemleri

Aracın çekiş problemlerine neden olan ikinci büyük olay ise ateşleme sistemleridir. Ateşleme bobini, buji ve buji kablolarının sorunlu hale gelmesi aracın çekişten düşmesine neden olabilecek sorunlar yaratabilmektedir.  

Diğer Nedenler

  • Tıkalı enjektör,
  • Eksantrik mil arızası,
  • Motorun yüksek kilometrelere paralel olarak kompresyon değerlerinin düşmesi,
  • Son susturucunun tıkalı olması,
  • Aks bilyelerinin eskimesi
  • Egzoz manifoldunun tıkalı ya da gaz kaçıracak kadar çatlaması.

Otomobilde bulunan her parçanın zincirleme bir reaksiyon içerisinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunun içinde mutlaka aracın düzenli olarak bakımlarını yaptırmak gerekir. Düzenli yapılan bakım neticesinde aracınızda meydana gelebilecek küçük çaptaki sorunu fark edebilir ve doğrudan çözüm geliştirebilirsiniz.