Araçlardaki Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?
24
Ağustos

Araçlardaki Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Trafikte gerçekleşen kazaların can güvenliği yanında birde maddi zararları bulunmaktadır.  Her iki açıdan da sürücüyü olumsuz etkileyen bu durum mümkün mertebe yaşanması istenmeyen olayların başında gelmektedir. Aracınızla kaza yaptığınızda öncelik her zaman sizin ve kazaya karışan kişilerin can güvenliğidir.  Kaza sonrasında kişiler sağlıklı ve güvende ise ortaya çıkan maddi hasar ikinci plandadır. Kaza sonrası tamir edilen araçların ne yazık ki orijinalliği bozulmaktadır. Aracın siciline yansıyan bu durum aracın diğer muadillerine kıyasla değerinin düşmesine neden olur. ,

Kazaya karışan araç sahipleri ortaya çıkan değer kaybını sigorta firmalarından talep etme hakkına sahiptir. Ne yazık ki bu hakkını bilmediği gibi talep etmeyen sürücüler araçlarını değerinin altında satarak zarar etmektedir. Yapılan maddi hasarlı kazalar ne kadar büyükse aracın değeri de doğru orantıda düşmektedir. Aracınızın değer kaybını nasıl hesaplayacağınızı merak ediyorsanız hemen açıklayalım.  Öncelikle kazaya karışan taraflardan asli kusurlu karşı taraf ise hasarın piyasa araştırmasını yaparak karşı tarafın sigorta firmasından talep edebilirsiniz.

Unutmayın k karşı taraftan değer kaybı talep etmek için karşı tarafın asli kusurlu olması gerekmektedir. Asli kusurlu karşı taraf ise iki yıl içinde değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz, bu süreyi aştığınızda ne yazık ki hakkınız otomatikman silinmektedir.