Araçlarda Su Kaçağı Neden Oluşur?
04
Şubat

Araçlarda Su Kaçağı Neden Oluşur?

Araçlarda kimi zaman su kaçakları görülür, kısa zaman içinde önlem alındığında büyük sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz de ortadan kalkmaktadır.  Otomobiller de görülen su kaçaklarının iki tipi vardır; motorun içinde gizli su kaçakları ve dış soğutma sisteminde meydana gelen su kaçaklarıdır.  Su kaçakları aracın hangi bölümlerinde oluşur merak ediyorsanız yazımızı dikkatle okuyunuz. 

1- Silindir gövdesinde su kaçağı; Silindir kapaklarının iyice sıkılmaması nedeniyle aracın bu bölümün de sürücüler sürekli su kaçırma problemiyle karşı karşıya kalır. Kapakların şeklinin bozulması veya kirlenmesi de su kaçaklarına neden olabilmektedir. Motordaki suyun donması veya fazla ısınması gövdede ince çatlaklar oluşmasına neden olduğunda da aynı durum geçerlidir. 

2- Radyatörde su kaçakları; nedeni suyun paslanması veya donmasıdır. Radyatörün yanlış bağlanmış olması da su kaçaklarına neden olmaktadır. 

3- Manifold contası kaçakları; zaman içinde manifold parçasında meydana gelen yıpranma, yırtıklar ve aşınmalar kaçağa neden olacaktır. 

4- Devir daim pompası su kaçakları; pompanın mili aşınmış ise hemen altındaki havalandırma deliğinden su kaçırabilir. İç mekanizmasında ortaya çıkan sorunlarda su sızdırmasına neden olabilir. 

5- Kalorifer peteği kaçakları; sürücülerin en zor fark ettikleri kaçaklardan biridir.  Aracın camlarının buğulanması yüzünden fark edilir, torpidonun altından paspasın üzerine de su damlatır.