Araçlarda Gaz Tepkime Cihazı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
15
Mayıs

Araçlarda Gaz Tepkime Cihazı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gaz tepkime cihazları genellikle sürücülerin aracın hızlandırılmasını sağlamak amacıyla satın almayı düşündüğü cihazlardandır. Gaz tepkime cihazları ve chiptuning işlemleri yapıldığında araç çok daha kısa sürede yüksek hızlara çıkartılabilmektedir. Piyasada her türlü araca uygun cihazlar ve chiptuning hizmeti veren firmalar bulunmaktadır. Yapılan bu işlemlerin aracın motor gücüne doğrudan etki etmesi nedeniyle doğru şekilde yapılmadığında ya da düşük kaliteli cihazlar eklendiğinde aracın motoruna ilişkin sorunlar ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Özellikle çin malı cihazların düşük kalitede olabileceği ve aracın motorunda ciddi hasarlar oluşturacağı unutulmamalıdır. Bu hasarların sonradan düzeltilmesi için tekrar yüksek bütçeler harcanması gerekebilir. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için Çin malı ve kurumsal olmayan firmalardan cihaz satın alınmamalı ve önceden iyice araştırılmalıdır.

Şu anda piyasada gerçekten kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmet veren Pedalbox firması Türkiye’de yıllardır bu hizmeti en iyi şekilde terine getirmektedir.  Her model için farklı bir cihaz geliştiren Pedalbox firması, araçta hiçbir yazılım değişikliği yapmadan bir risk oluşturmadan bu hizmeti vermeye devam etmektedir. Üç farklı sürüş modu özelliği bulunan bu cihaz sayesinde yakıt tasarrufu % 15 civarlarına kadar inmektedir.

Araçlarda üretim aşamasında özellikle güvenlik amacıyla oluşturulmuş standartlar bulunmaktadır. Araçlarda kısa sürede yüksek hızlara ulaşmayı genellikle araba meraklısı olan gençler yapmak istediğinden, özellikle yaşlı, engelli insanların da kullanabileceği standartlarda olduğundan gaz tepkime süreleri belirli bir standartta oluşturulmuştur. Ancak otomobil meraklıları için keyifli bir sürüş anlayışı kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle bu ihtiyacı karşılamak amacıyla Pedalbox gibi büyük ve kurumsal firmalar bu hizmeti vermeye devam etmektedir.

Bir Gaz Tepkime Cihazının Sahip Olması Gereken Belgeler

Gaz tepkime cihazı satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir de standart ve kalitesinin denetlenmiş olmasını gösteren belgelerin varlığıdır. Otomobilinize gaz tepkime cihazı satın aldığınızda sahip olduğu belgelerin neler olması gerektiğini bilmeniz açısından bu yazımızda bunları belirtmekteyiz.

Bu belgeler;

TÜV Belgesi

Bu belge Alman devletinin yetki verdiği denetim ve kontrol yapan kuruluşun denetlenmesi ve onayı sonucunda alınan belgedir.

Parça Onay Belgesi

Motorlu araçlarda her türlü parçaların ve cihazların kara yollarına ve trafik güvenliğine uygunluğunun doğrulanmasıyla verilen belgedir.

CE Sertifikası

Avrupa birliği kapsamında piyasada bulunan ürünlerin sahip olması gereken, güvenlik kapsamında alınan bir belgedir.