Araçlarda Aniden Elektriğin Kesilmesi Neden Olur?
04
Ağustos

Araçlarda Aniden Elektriğin Kesilmesi Neden Olur?

Aracınız seyir halindeyken birden elektrik kesiliyor, tüm elektrik gidiyorsa bu yazımızda sebep ve nedenlerini öğreneceksiniz. Ani elektrik kesintilerinin birçok nedeni olabilir, tüm parçaları bakım ve onarımdan geçirmeden önce aküye bakmak en mantıklı fikirdir. Araçların elektrik ihtiyacını karşılayan parça aküdür. Akü testi ve kaçak testi yapılması bu gibi elektrik kesintilerinde zorunludur.

Akünün kullanım ömrü ortalama 3 ile 4 arasında değişiklik gösterir, daha kısa bir süre öncesinde akü bitmiş ise kaçaktan ve akünün tam dolmamasından bahsedebiliriz. Akünün bittiğini çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz; marş basmıyor, kontağı çevirdiğinizde lambalar çok az yanıyor veya yanmıyor ise, trafikte bir süre beklemenin akabinde aracınız hareket etmiyorsa akünüz bitmiş demektir. Hareket halindeyken akü ışığınız yanıyorsa akünüzün arıza yaptığını düşünmenize gerek yok, muhtemelen aküyü besleyen ünitede arıza var demektir. 

Akünün haricinde arabalarda elektrik kesintisine neden olan bir diğer sorun şarj dinamosu arızasıdır. Şarj dinamosunun arıza yaptığını anlamanızı sağlayan belirtiler; gösterge ışıkları ve farların çok sönük görünmesi, hız ve devir göstergelerinin durması, akünün bitmesi, araçtan hırıltı duyulması ve yanık tel kokusunun yayılmasıdır...