Araçlar Hangi Durumlarda Çekilir?
10
Mayıs

Araçlar Hangi Durumlarda Çekilir?

Araç sahiplerinin en rahatsız olduğu durumlardan biri park ettikleri otomobillerinin çekilmesidir.  Araç sahiplerinin en çok merak ettiği ve arattığı sorular ise; her yanlış edilmiş araç çekilir mi, aracın nereye çekildiğini nasıl öğrenebilirim, araç çekme sonrası ödenecek ceza ne kadardır, sorularıdır.  

Bu yazımızda özellikle ilk defa aracı çekilen sürülerin bilgi sahibi olması, hangi durumlarla karşılaşacakları ve ne yapmaları gerektiğini açıklamaya çalışacağız. Öncelikle araçların hangi yasal durumlarda çekileceğini açıklayalım.  Aracın çekilmesi için trafik polisinin bu konu hakkında karar vermesi gerekir. Aracınızın çekici tarafından çekilmesi için aşağıdaki ihlalleri yerine getirmeniz gerekir. 

1- Yaya kaldırımı ve geçitlerine park etmeniz 

2- Tramvay, belediye otobüs, dolmuş veya taksi duraklarına park etmeniz

3- Kavşak içlerine

4- Okul geçitlerine 

5- Yangın musluklarının yanına 

6- Engelli bireyler için ayrılmış bölgelerine park etmeniz halinde aracınız çekilebilir.

Özetle aracınızı trafik düzenini bozacak, aksatacak şekilde yanlış park etmeniz halinde aracınız çekiciyle çekilir. Çekilen aracınızın nerede olduğunu telefonunuz sayesinde öğrenebilirsiniz. E-devlet uygulamasından, e-hizmetlere giriş yaparak Trafik ve Ulaşım alanından aracınızı sorgulatabilirsiniz. Veya SMS bölümünden PARK yazıp boşluk bırakıp araç plakasını yazarak 1550'ye mesaj gönderebilirsiniz.