Aracınızın Performansını Nasıl Arttırırsınız?
09
Haziran

Aracınızın Performansını Nasıl Arttırırsınız?

Kullandığınız araçtan en yüksek verimi almak en doğal hakkınızdır.  Maksimum düzeyde performansla birlikte aracınızın sağlıklı bir şekilde çalışması tüm sürücülerin yegane isteğidir.  Otomobilinizin hızını etkileyen faktörler bir çok etkenin bir araya gelerek düzenli bir kombinasyon oluşturmasında gizlidir. Motor verimliliği, elektronik parçaların sağlam ve doğru programlanması aracın performansını doğrudan etkileyen faktörlerdir. 

Aracınızın hem ömrünü uzatmak hem de performansını arttırmak için izleyeceğiniz adımlar bulunmaktadır.  Bu yazımızda sürücü olarak aracınızın verimliliğini arttıracak ipuçlarını açıklamayı, performans düşüren etkenleri öğrenmenizi baz alıyoruz. Öncelikle aracınıza uygun biçimde bir yakıt türü ve yağ kullanmanız ilk dikkat edeceğiniz ayrıntılardan biridir. Rutin bakımlarını aksatmadan aracınızı dönemsel olarak kontrol ettirmeli, mevsimine uygun lastik kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Çoğu sürücünün atladığı bir nokta olan depo temizliği aracın ömrünün uzamasına neden faktörlerden biridir. Hava ve yağ filtresinin de dönem dönem değiştirilmesi gerekir. Fren hidroliği çok fazla sorun çıkarmasa da yaz aylarında kaynama yapacağı için 1 yılı aşkın sürelerde değiştirilmelidir. Bunun akabinde motor suyunun donmaması adına 1 yıl içinde antifrizin de değiştirilmesi tavsiye edilir. 

Aracın performansını düşüren etmenler; başarısız hava girişi, kötü egzoz, kötü lastikler, lüzumsuz ağırlıklar, kalitesiz bujiler.