Aracımın Performansını Nasıl Yükseltirim?
25
Eylül

Aracımın Performansını Nasıl Yükseltirim?

Araçlarının çekişinden şikayetçi olan pek çok kişi bu soruyu kendisine sormuş ve yanıtını aramıştır. Türkiye’de modifiye olarak da tanımlanan bu işlem aslında çok yaygın bir şekilde kullanılmış olduğundan dolayı ciddi bir büyüklüğe sahip ve bugün sektörde bu noktada gelinen en üst noktanın Pedalbox olduğu da tartışılmaz bir gerçek. Yapılacak olan bu işleme dair çok sayıda dergi ve haber yapılmış ve nihayetinde de ortaya çok fazla sonuç çıkmıştır. Yapılan işlemi genel olarak tanımladığımız zaman ise tuning tanımı karşımıza çıkıyor. Bugün dev fuarlarda dahi bu konuda büyük sunumlar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Modifiye ya da diğer bir adıyla performans artırma diyoruz ancak ne demek olduğunu da bilmeyenler için biz durumu biraz daha özetleyelim istedik.

Motor Modifiyesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Motor modifiyesi motorun beygir gücünün artırılmasını hedefleyerek yapılan bir çalışmadır ve bu sayede aracın çok daha seri ve hızlı bir şekilde hareket etmesi sağlanır. Araç bu işlem sonrasında ulaştığı maksimum hızdan daha yükseğe çıkabilecektir. Araçlarda motorun performansının yükseltilmesi amacıyla yapılan bu işlemler için farklı çözümler getirilebilir. Mesela emme manifoltu, egzoz manifoltu ve beyin yazılımı gibi şekillendirebiliriz.

Motorda yapılacak olan ekstra bu takviyelerin ardından gözle görülür bir etki aynı anda ortaya çıkacak ve bu da sürüşün keyfini artıracağı için sürücüler tarafından memnuniyetle karşılaşacaktır. bahsettiğimiz işlemlerin hepsi birbirinden farklı ve genelde maliyetleri yüksek olan çözümlerdir. Ancak Pedalbox geliştirdiği ürünle bunu çok önceden çözmüş ve çok düşük ücrete performans sorununu çözmüştür. Bu cihaz sayesinde aracın hiçbir parçasında sökme, takma ve benzer işlem yapılmaz. Yapılacak işlemde aracın hiçbir kablosuna ya da elektrik tesisatına zarar verilmeyecektir. Bir soket yardımıyla takılan ve uzaktan kumandası sayesinde 4 farklı tipte çalışabilen oldukça basit ancak etkili bir yöntemdir.  Alman markası olmasına karşın Türkiye’de gerekli olan tüm desteği sağlamaktadır ve bugüne kadar takılı olan hiçbir araçta problem yaratmamıştır.