ARAÇ YAZILIM ATMA
06
Eylül

ARAÇ YAZILIM ATMA

Günümüz koşullarında üretilmiş olan araçların pek çoğu bilgisayarlı sistemlere sahip ve kullanıcının isteği doğrultusunda kişiselleştirilebilmekteler. Araç yazılım atma olarak da bilinen ve piyasadaki Chip Tuning olarak hizmet veren firmalara modifiye işlemlerinde en çok bu uygulamayı gerçekleştirmektedir. Araç yazılım atma sisteminde otomobilin motorundaki ateşlemeyi gerçekleştirmekte olan ECO’nun bilgilerinin değiştirilmesi işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bu sayede araç var olan performansını çok daha fazla artırmış olacaktır. Otomobillerde bulunan chipler içerisinde bir çok bilgi yer alır. Bu bilgilerden bazıları hava akışı, yakıt püskürtülmesi ve sıcaklıktır. Bu bilgiler güncellenerek yeni değerlerin girişi sağlanır. Eğer ki bu yazılımlar güncellenemiyorsa bu durumda eski chip çıkarılarak yerine yenisi takılabilir. 

Bir sürücü aracını modifiye ettirmek istiyorsa ilk yapacağı işlem chip tuning’tir . Araç bu şekilde var olan performansını % 15 oranında daha fazla artırır. Araç yazılım atma işlemi sadece aracın performansını değil aynı zamanda yakıt tüketimini de azaltmış olacaktır.

ARAÇ YAZILIM DEĞİŞİKLİĞİNİN AŞAMALARI

Araç yazılım atma iki şekilde yapılır. Bunlardan birincisi araç üzerindeki orijinal olan chipin sökülerek yerine yenisinin takılması ikincisi ise var olan chipin programlanarak yeni yazılım yüklenmesidir.  Yazılımın gerçekleştirilmesinin ardından araçta gözle görülür bir değişim fark edersiniz. Bu sistem sayesinde araç artık daha hızlı ve canlı bir hale dönüşecektir. Chip tuning işlemi isteğe bağlı olarak dizel ya da benzinli otomobillerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. 

Aslında bu uygulama ile aracın çekiş performansının artırıldığı düşünülüyor olsa da en önemi ve büyük nedenleri arasında aracın daha az yakıt tüketimidir.  İşlemin yapılması sırasında eski yazılım bilgisayara kopyalanır ve yedeği alınır. Çünkü yazılımlar üzerinde yapılacak olan işlemlerin tamamı orijinal olan yazılım üzerinde gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla yazılım eski haline dönüştürülmek istendiğinde eski yazılım tekrar yüklenebilecektir.

Bu işlemin yapılması sırasında dikkat edilecek hususların başında kullanılan ekipmanlar gelmektedir. Yani bu yazılımın okunabilmesi ve gerekli olan değişimin yapılabilmesi için cihaz, bilgisayar ve dosya uzmanı gereklidir. Yazılım atma işlemi ise araç sahibinin isteğine göre değişiklik gösterebilmektedir.