Araç Ruhsatı Kaybedildiğinde Yapılması Gerekenler
18
Ocak

Araç Ruhsatı Kaybedildiğinde Yapılması Gerekenler

Aracın kimliği olarak da tanımlanabilen araç ruhsat belgesi, aracın ve sürücünün hakkında temel bilgileri barındıran bir belge türüdür.  Aracın özellikleri ve hakkında tüm bilinmesi gereken bilgileri bulunduran araç ruhsatı, bir araçta zorunlu tutulan belgelerden biridir. Ehliyetle birlikte mutlaka araç ruhsatı da araç çevirmelerinde trafik polisleri tarafından istenmektedir. Araç ruhsatında aracın marka, modeli, rengi, plakası, motor ve koltuk sayısıyla birlikte araç sürücünün adı soyadı, kimlik bilgileri ve adres bilgileri bulunur. 

Kısa veya uzun yolculuklarda araç sürücülerinin yanında mutlaka ehliyet ve ruhsat belgelerini yanında bulundurmaları yasal zorunluluk kapsamında yer almaktadır.  Aksi takdirde trafik ekipleri tarafından yapılan çevirmelerde ikisinden birinin eksik olması trafik cezası almanıza neden olmaktadır. Araç ruhsatınızı kaybettiğiniz durumlarda öncelikle emniyet birimlerine bu durumu bildirmelisiniz. 

Kayıp başvurusunda bulunduktan sonra elinizi çabuk tutarak yeni bir araç ruhsat belgesi edinmelisiniz.  Araç muayenesinin tam olduğunu doğrulayan il veya ilçe emniyet polis memurları, yeni araç ruhsatınızı çıkarmanızı sağlarlar. Araç muayenesi haricinde sizden istenecek belgeler; 

  • Kayıp ruhsat başvurusu tutanağı
  • Nüfus cüzdanı
  • Zorunlu trafik sigortanın olduğuna dair belge
  • Motor ve genel muayene tespiti