Araç Performansı Nasıl Artırılır?
30
Eylül

Araç Performansı Nasıl Artırılır?

İnsanlar otomobil tercihlerini yaparlarken sürüş keyiflerini ve performansı ön planda tutarlar ve bunun içinde otomobil tercihleri kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Otomobillerin ise performansları birbirine göre daha farklı olabilir. Bazı otomobiller çekişten yana güçlüyken bazıları da hıza dayalı olarak ön plana çıkarlar. Ancak bazen de aracın düşük olan performansından şikayet edilir. İşte böyle durumlarda aracınızın performansını artırmak için bir takım yöntemler olduğunu bilmek gerekir. Aracınızdaki performans artışını yazılımla sağlayabileceğiniz gibi bazen de eklentiler yaparak bu artışı gerçekleştirebilirsiniz. Fakat öncelikli olarak yapmanız gereken şey aracınızın düzenli bakımlarının zamanında yapılmasını sağlamaktır. Aracınıza titiz bir şekilde bakım yaptırdığınız zaman hem aracın motor ömrünü uzatmış hem de konforunu artırmış olursunuz.

Performans artırıcı yöntemleri ise şu şekilde belirtebiliriz.

CHİP TUNİNG 

Günümüz şartlarında üretilen araçların büyük bölümü teknik donanım açısından yüksek ve bilgisayar teknolojisine sahip. Yapılacak olan yazılım müdahalesiyle birlikte motor beynine müdehale edilebiliyor ve güncelleme sonrasında müdehale yapılarak aracın performansında artış söz konusu hale getirilebiliyor. Bu durumun belki zararlı olabileceği konusunda düşünce akla gelebilir ancak hemen belirtelim bu durumun aracın motoruna herhangi bir zararı olmuyor. Ancak bazı motorların bu yazılımları kabul etmediği söyleyebiliriz. 

TURBO YA DA NİTRO 

Otomobillerde güç artışına neden olan konulardan birisi ise turbo ve nitro seçeneği. Bu yöntem daha ekonomik olduğu gibi her araçta beklenen etki olmayacağından dolayı çok fazla tercih edilmemektedir.

KATALİZÖR İPTALİ 

Araçlarda gücün sınırlı olmasına neden olan konulardan birisi egzoz ve katalizör’dür. Eğer ki siz katalizör’ü iptal ettirirseniz bu durumda aracın gücünün bir nebze artmasını da sağlayabilirsiniz.

PEDALBOX 

Aracınızın performansını artırma yöntemlerinden birisi de Pedalbox eklentisidir. Çok basit bir şekilde araca monte edilen bu sistem sayesinde aracınızın performansını önemli ölçüde artırabilirsiniz. Eklentiyi yaptıktan sonra aracınızı kullanırken alacağınız keyif daha yüksek olacağından dolayı Türkiye’de pek çok sürücü tarafından tercih edilmektedir. Pedalbox takılı olduğunda istediğiniz zaman devreye alabilir ve istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bu sayede aradaki farkı anlık olarak görebilirsiniz.