Araç Ömrünü Uzatmak ve Değer Kaybını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler
08
Şubat

Araç Ömrünü Uzatmak ve Değer Kaybını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Yeni bir araç aldıysanız ve sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanarak değer kaybı yaşanmamasını istiyorsanız bazı hususlara özellikle dikkat etmelisiniz.  Her ne kadar metal parçalardan oluşsa da otomobillerinde bakıma ve özene ihtiyacı vardır.  Hor kullanım ömrünü kısaltacağı gibi ilerde satacak olduğunuz da değerinin düşmesine neden olur.  Aracınızın ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gereken püf noktalar sandığınızın aksine oldukça kolaydır. 

1- Agresif araç kullanımından uzak durun: sabit araç sürüşü otomobilinizin hareketli parçaları ve uzun ömürlü kullanım için önemli bir etkendir.  Agresif olarak tanımladığımız sert kullanış tarzında yaptığınız ani frenler, bazı parçalarda deformasyonu arttırırken yakıt tüketimini de arttıracaktır.  Motoru yoran ani hızlanmalarda ilerde arızaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. 

2- Araç kullanım kılavuzunu takip edin: her aracın bakım talimatları farklı olduğu için yeni aldığınız otomobilin yanında verilecek olan el kitabını kaybetmeyin.  Araca hangi tarihlerde bakım gerektiği, değişmesi gereken parçaları gibi bilgileri saklı tutan bu kılavuz sizi doğru yönde yönlendirecektir.

3- Lastik basıncınızı düzenli aralıklarla kontrol edin:  lastikleri araçtan bağımsız olarak görmeyin, aracın performansı, yakıt tüketimi ve sürüş dinamiği açısından lastiklerin bakımı unutulmaması gereken bir ayrıntıdır. 

4- Motor ısınmadan acele sürüşler yapmayın: soğuk sürüşler dediğimiz motor ısınmadan çıktığınız kısa yolculuklar motorun aşınmasına neden olur. 

5- Periyodik bakımları atlamayın: km/yıl aralığında yapılan periyodik bakımlar aracınızın zamanla eksilen sıvılarını, tam anlamıyla çalışmayan veya hasarlı olan parçaların ortaya çıkmasını sağladığı için önemlidir.  Otomobilinizi daha uzun yıllar sorunsuz olarak kullanmak istiyorsanız mutlaka periyodik bakımını yaptırmalısınız. 

6- Motor yağını ve diğer sıvılarını belli aralıklarla değiştirin: motorun içerisinde birçok hareketli parça yer alır ve düzenli çalışması ve aşınmanın olmaması için motor yağının belli seviyelerde olması gerekir.  Yağın içerisine yabancı maddelerin girmediğinden emin olmak, yağın yeterli seviye de olduğunu kontrol etmek gerekir....