Araç Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?
25
Eylül

Araç Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?

Araçlarda kullanılan yağlar farkı çeşitlerdedir. Bunun nedeni ise bazı araçların benzinli, bazılarının dizel bazılarının da LPG’li olarak çalışmasıdır. Bu şekilde farklı akaryakıtlarla çalışan ve hareket eden motorların içerisinde hareket eden parçaların da çalışma prensipleri farklı olabilir. Eğer ki siz aracınız için uygun yağı seçmezseniz bu durumda aracınıza yarardan çok zarar verebilirsiniz. Motor yağı eksilme ya da zamanının gelmesiyle birlikte yapılır dolayısıyla burada siz yağ bakımını yapmazsanız bu kez motordaki parçalar yağsızlıktan birbirine sürteceği içinde motorun önemli derece de zarar görmesine neden olur. Bunun için motor yağının belirli periyotlarla ve doğru yağlarla değiştirilmesi gerekir. Aracınızda kullanmanız gereken yağ aracın kullanım kılavuzunda belirtilmektedir. Farklı yağların kullanılmasının nedeninden birisi ise firmanın yağ markalarıyla yapmış olduğu anlaşmalardır.

Motor Yağı Seçimi

Motor yağı açıklamasında ayrıntılar belirtilmektedir. Yani yağın akışkanlık derecesi belirtilmiştir. Bu belirtme ise viskozite olarak tanımlanır. Viskozite arttığında yağın akıcılığı azalır azalmasıyla da akıcılık daha çok artar. Motor yağının seçimi havanın sıcaklığına ve motorun genel teknik özelliklerine göre yapılması gerekir. Piyasaya genel olarak baktığımız da iki tip yağın olduğunu görebiliyoruz. Bunlardan birincisi S.A.E diğeri ise API’dir.

Motorların teknik özelliklerine göre yağ seçilmesi

Eğer aracınızın devri yüksek ve yeni motor ise bu durumda yağ boşluğu az olacaktır. dolayısıyla sizin düşük değerli yağ seçmeniz gerekir. Eğer ki motorunuz orta derecede ise o zamanda orta değerli yağ seçmeniz gerekir. Düşük devirli aralarda yağ boşluğu fazla olur o zamanda değeri düşük olan yağlar tercih edilmelidir.

Araçlarda yağ boşlukları motorun ömrüyle aynı orantıdadır. Yani silindirle piston arasındaki açıklık motor kullanıldığı sürece açılma devam eder. 

Sürücülerin motor yağı seçerken yapması gereken en önemli konu viskozite seçimidir. Aracın motor yağı değiştirilmesinde yağ filtresinin de değiştirilmesi gerekiyor. Motor yağı üç şekilde satışa sunulmuştur.

Tam sentetik motor yağları: Motoru korur ve iyi performans sağlar.

Yarı sentetik motor yağları

Mineral yağlar: Ucuz olan yağlardır. Ucuz olmasından dolayı performansınız da daha az olacaktır.