Araç Km Düşürme Nasıl Yapılır?
14
Eylül

Araç Km Düşürme Nasıl Yapılır?

2.el araç alım ve satımlarda özellikle dikkat edilen hususlardan birisi de aracın kaç km'de olduğudur. Aracın üretildiği model yılına göre fazla kilometre yapmış olması alıcılar tarafından pek hoş karşılanmaz. Araç kilometresini düşürmek isteyenler bu işlemin oldukça teferruatlı ve karmaşık bir yöntem olduğunu düşünse de tam aksi bir durum geçerlidir. Kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleştirilen araç km düşürme işlemi nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Çoğu araçta km bilgisi gösterge paneli içerisinde yer alan çiplerde kayıt altına alınmaktadır. Nadiren ECU içerisinde km bilgisi tutan araç bulunmaktadır. Gösterge tamirini yapan elektrik oto servisleri göstergeleri sökerek özel bir cihaz yardımı ile aracın km bilgisi üzerinde değişiklik yapabilir. Ortama 15-25 dakika arasında süren bu işlem sonrasında km düşürebilir veya yükseltebilirsiniz. Göstergenin analog veya dijital olması fark etmeksizin işlem kolaylıkla tamamlanabilmektedir.

Göstergeler haricinde km bilgisi aracın beyninde de kayıt edilmektedir, km düşürme yapabilmek adına özel programlarla OBD yardımı ile bağlantı sağlanarak km bilgisi üzerinde değişiklik yapılabilir. Unutulmamalıdır ki km düşürme ve yükseltme cihazları satışta olduğu müddetçe bu işlemi yapan servisler daima bulunacak demektir.  Km düşürme hizmeti veren servisler için herhangi bir yasal zorunluluk yoktur.