Araç Değerini Yükselten Faktörler
24
Mayıs

Araç Değerini Yükselten Faktörler

2. el araç alırken maddi kayba uğramak istemiyorsanız dikkatli olmanız gereken bazı hususlar vardır.  Aracınızı değiştirecek veya yeni bir araç alacaksanız araçların değeri hakkında bilgi sahibi olmanız maddi kayıpların önüne geçecektir. Ne yazık ki 2. el araç alım ve satımlarında aldatma olayları gözlenmektedir.  Bu sebeple araç alımı esnasında dikkatli olmanızın yanı sıra bilgi sahibi olmanız sizin açınızdan en iyisidir.  

Bir aracın değerini belirleyen farklı etmenler mevcuttur, öncelikle almayı düşündüğünüz aracın piyasa değerini ve ederini araştırmalısınız.  Aynı modelin muadillerini incelemek sizlere o aracın ortalama değerini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Aracın modeli, yaşı ve kilometresinin eş değerlere sahip olduğuna bakarak kıyaslama yapınız.  

Araştırma ve kıyaslama yaptığınız da aynı araç modellerinin yaşları ve kilometreleri aynı olmasına rağmen fiyatlarının farklı olması sizi şaşırtabilir. Aracın kaza geçmişi değerini düşürürken, değişen veya boyanan parçaları olabilir. Aracın motor bölümünde arıza olup olmadığına ve hasar kaydına mutlak surette bakmalı, deformasyon seviyesini öğrenmelisiniz. 

Aracın değerini arttıran bir diğer faktör sonradan eklenen donanımlardır.  Bazı sürücüler araç kullanımını en konforlu hale getirmek için çelik alaşımlı jantlar, yol bilgisayarı veya görüş kamerasını sonradan araca ekleyebiliyor.  Otomatikman aracın fiyatı yükselirken, aracın konfor seviyesi de yükselmiş oluyor. 

Diğer faktörleri de kısaca saymak gerekirse aracın yaşı, kilometresi, kullanım geçmişi ve güvenlik özellikleri de otomobilin değerini direkt olarak etkileyen faktörlerdir....