Arabanın Conta Yaktığı Nasıl Anlaşılır?
23
Haziran

Arabanın Conta Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

Sürücüler arasında sıklıkla kullanılan conta yakmak terimine birçoğumuzun kulak aşinalığı vardır.  Esasen motorun aşırı ısınması sonucu ortaya çıkan bu durum radyatördeki soğutma sıvısının sızıntı yaparak ortaya çıkan yüksek sıcaklık karşısında contanın deforme olarak şekil değiştirmesine neden olur. Akabinde silindir kapağının genleşmesiyle birlikte contanın sızdırmazlık görevini yerine getirmesini engeller. 

Arabanız conta yaktığında sürücü olarak fark edebileceğiniz belirtiler vardır. Göze çarpan en büyük belirti egzoz manifoldunun altından sızan soğutma sıvısıdır. Egzoz borusundan farklı renklerde duman gelmesi de su kanallarının içerden sızma yaptığının göstergesidir. 

Soğutma sıvısının azalması halinde motor da oluşan aşırı ısınma motor hararet göstergesinin düzensiz ve sürekli yanmasına neden olur. Contanın sızıntı yaptığının bir diğer işareti ise motor yağının daha akışkan ve beyaz bir renk almasıyla da kolayca anlaşılabilir. 

İşlevsel belirtileri ise şöyle sıralamak mümkün; gaz yememe, stop etme, kararsız rölanti, düşük yakıt verimliliğidir. Conta yakmanın önüne geçmek için soğutma sıvısını önerilen seviyede tutarak, düzenli olarak kontrol etmelisiniz.