APP Plaka Nedir, Yasak Mıdır?
21
Nisan

APP Plaka Nedir, Yasak Mıdır?

Kara yollarına çıkan tüm motorlu araçların uyması gereken yasal kurallar bulunmaktadır.  Öncelikle sürücünün ehliyeti ve ruhsatı bulunmalı ve aracının vizeden geçmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra önemli bir ayrıntı olan plakanın da belirlenen standartlarda olması gerekir. Arabaların görünüşünü tamamladığı düşünülen plaka, motorlu araç hakkında bilgiler verirken sürücünün bilgilerini de üzerinde kayıtlı tutmaktadır.  

Arabalarına tutkun olan sürücüler, dış görünümünü tamamlamak daha estetik bir görünüşe sahip olması için plakalarını APP plakalarla değiştirebiliyor.  APP plakanın açılımı Avrupa Press Plaka'dır, güncel onaylanmış plakaların dışında kalın yazı stillerinin kullanıldığı levhalardır. 

Standartların dışında olması nedeniyle trafik ekipleri tarafından onaylanmayan APP plakaların kullanımı şu an için ülkemizde yasaktır.  APP plaka kullanımı cezaya tabi olmakla birlikte, kusurlu plaka olarak sayılır.  2021 yılı itibariyle plaka üzerinde değişiklik yapmanın cezası 505 TL iken, ekipler tarafından verilen 1 haftalık mühlette plaka eski orijinal haline getirilmediği müddet idari para cezası 1034 TL'ye çıkmaktadır...