Antifriz nasıl seçilir, antifriz renk seçimi nasıl olmalı?
25
Kasım

Antifriz nasıl seçilir, antifriz renk seçimi nasıl olmalı?

Kış aylarının kapıya dayanmasıyla birlikte soğuk havalar kendisini hissettirmeye başladı.  Kış aylarının zorlu geçtiği bölgelerde yaşayan araç sahipleri bu sebeple motor bakımlarına ekstra özen göstermeliler. Araç sahiplerinin motor bakımı konusunda dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan birisi antifrizdir.  Motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için mühim bir ayrıntı olan antifriz; 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasına engel olan kimyasal bir sıvıdır. 

Hava sıcaklıklarının 0 derecenin altına indiği kış aylarında radyatör suyu donma yapmaktadır. Radyatöre eklenen antifriz suyun donma sıcaklığını düşürürken aynı zamanda kaynama noktasını yükseltmeye yarar. Antifrizin piyasa da satılan birçok rengi vardır, işin aslı alkol türevi olan bu sıvı aslen renksizdir. Araç sahiplerinin işini kolaylaştırmak adına renklendirme işlemi yapılmıştır. Motordan sızma yaptığı zaman sürücünün dikkatini çekmek amacıyla çeşitli renklerde üretilmektedir. 

Antifriz seçimlerinde araç üreticisinin önerdiği antifriz çeşidini kullanmanız en doğru karar olacaktır. Akabinde motorunuzu oluşturan parçaların üretildiği malzemeye göre seçim yapmanız gerekmektedir. 

Antifriz çeşitleri

  • Organik Antifriz
  • İnorganik Antifriz
  • Nitritli Organik Antifriz
  • Hidritli Organik Antifriz

Antifriz kullanımlarında organik ve inorganik antifrizleri birbirine karıştırmamanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Radyatöre kattığınız suyun sertlik derecesi düşükse ve aracınızı çok sık kullanıyorsanız yeşil renkte inorganik antifriz kullanmalısınız. 

Canlılar ve gıdalarla temaslı bir işiniz var ise sağlık açısından mavi renki antifrizler önerilir. Aracınızı çok sık kullanmıyorsanız ve araca koyduğunuz suyun sertlik seviyesi yüksekse kırmızı ve pembe renkteki antifrizleri seçebilirsiniz...