AdBlue nedir, ne işe yarar?
23
Kasım

AdBlue nedir, ne işe yarar?

AdBlue'nun ne işe yaradığını açıklamadan önce çok bilinen bir yanlışı düzeltmek istiyoruz.  Öncelikle AdBlue bir marka adıdır, DEF(Diesel Exhaust Fluid/Dizel Egzoz Sıvısı) su bazlı üre çözeltisidir. Dizel araçlarda egzoz gazlarının neden olduğu partikülleri ve zararlı maddeleri azaltmada kullanılan bir sıvıdır.  

Dizel egzoz sıvısı olarak bilinen en büyük marka AdBlue'dur, bu sebeple halk arasında sıvının adıymış gibi bilinmektedir. Dünyanın birçok yerinde marka adıyla tanına bu sıvı %32.5 temizlenmiş üre ve %67.5 oranında sudan oluşmaktadır. SRC sistemine bağlı araçların egzoz salımını azaltmak emisyon oranını düşürmek için kullanılır. Eskilerde kamyon, yolcu otobüsleri, tır ve ticari araçlarda kullanılan AdBlue günümüzde bazı binek araçlarda da kullanılmaktadır. 

Araçlarda AdBlue sisteminin olup olmadığını ise araç modelinin isminin yanında Blue kelimesinin yazmasından anlayabilirsiniz. AdBlue teknolojisini kullanan araç üreticileri Volkswagen,  Mercedes ve PSA grubunun BlueHdi dizel motorlarıdır. 

Genel bakım yaptırdığınız aracınızın AdBlue tankı doldurulduğunda 10 bin ile 15 bin km arasında yolculuk yapmanıza imkan tanır. Şu da bilinmelidir ki AdBlue aracınızın yakıt kullanımında rolü yoktur. AdBlue'nun tek görevi aracınızın egzoz emisyonun salımını ve zararını azaltmak, minimum seviyeye indirmektir.