A Sınıfı (Motosiklet) Ehliyeti
12
Nisan

A Sınıfı (Motosiklet) Ehliyeti

İki ve üç tekerlekli motorlu araçları trafikte kullanmak için A sınıfı ehliyetin alınması gerekmektedir. Motor sahiplerinin veya tutkunlarının A sınıfı ehliyet hakkında bilgileri mevcut olsa da, yeni motosiklet sahibi olmak isteyenlerin aklına takılan soruları yanıtlamak istiyoruz.  Öncelikle A sınıfı ehliyet 35 kv üstü olan tüm motosikletleri kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. 

1 Ocak 2016'da gelen yeni düzenlemeyle birlikte A, A1, A2, M olmak üzere 4 türe ayrılıyor.  A grubuna mensup sürücler motor hacmi farklı motosikletleri kullanabilirken, A1 sınıfı 25 cc motor hacmine, A2 sınıfı maksimum 600 cc motor hacmine sahip motosikletleri kullanabiliyorlar. 

A1 sınıfı ehliyet 16 yaşında alınabilirken, A2 18 yaşında, A sınıfı ehliyetini 20 yaşını dolduran sürücüler alabiliyor buna ek olarak A2 sınıfı ehliyete sahip ve iki sene boyunca kullanan 24 yaşını dolduran sürücüler A sınıfı ehliyeti alabilmektedir. Yüksek performanslı motosikletleri kullanmanın mümkün olduğu A sınıfı ehliyetine A1, A2 ve M'de dahildir. 

A sınıfı ehliyet almak için yapmanız gereken teorik ve pratik eğitimleri başarıyla geçmektir.  30 dakika süren parkuru da başarıyla tamamladığınızda sizden istenecek belgeler;

  • T.C. kimlik fotokopisi
  • Adli sicil kaydı
  • En az ilkokul diploması
  • Sağlık raporu
  • Bİyometrik fotoğraf 4 adet